United States Postal Service
Heti hírek, új álláshirdetések és vélemények

United States Postal Service cég munkavállalói értékelései a Mail Sorter állásra itt: Columbia, SC

Munkakör megnevezése
Mail Sorter2 értékelés
Munkavégzés helye
Columbia, SC2 értékelés
Értékelések kategória szerint
2 értékelést találtunk a keresésnek megfelelően
Mind a(z) 26 314 értékelés megtekintése
4,0
Munka és magánélet aránya
Bérezés/juttatások
Munkahelyi biztonság/Előrelépés
Vezetőség
Munkahelyi kultúra
One of my favorite things to do was work on the flat machine. This was a machine that sorted the flats (magazines and newspapers) by zip code. I would sit at a conveyer and the flats would come in front of me and I would have to key the last three digits of the zip code, then the machine would take the flat and dump it in a tub to be delivered to that particular post office. I liked to challenge myself on how fast I could key them in. I was scheduled on Tour 1, which is 10:30 pm to 7 am and I was surprised when I found out I would be working nights. I guess I never gave it a thought as to how the mail got to the post office for the carriers to deliver. I have to admit, it was an adjustment to work those hours.
Pro érvek
great place to work
Hasznos volt ez az értékelés?
5,0
Vezetőség
I sorted incoming mail for the air carrier. Learned how the service works from an entry level position. Fast paced, able to carry 70+ pound mail sacks. Attention to detail top priority! Mistakes are costly!
Pro érvek
Great pay and work.
Kontra érvek
Was only seasonal Christmas work, wished it was longer.
Korábbi munkáltató értékelése