Heti hírek, új álláshirdetések és vélemények

KPMG-alkalmazotti értékelés erre a pozícióra: Corporate Risk Analyst

Munkakör megnevezése
Munkavégzés helye
Értékelések kategória szerint
1 értékelést találtunk a keresésnek megfelelően
Mind a(z) 6 738 értékelés megtekintése
Munka és magánélet aránya
Bérezés/juttatások
Munkahelyi biztonság/Előrelépés
Vezetőség
Munkahelyi kultúra
As a current corporate risk analyst at the Corporate Intelligence Department of KPMG Global Services in Hungary, I am required to write daily reports in English business writing about business and/or individuals in order to assess and report any potential risk that could undermine business between another KPMG member firm, or one of our client and a third-party. Beside analyzing and translating corporate documents or court filings, a big part of our job requires us to research press sources available on the internet in order to access and evaluate the public profiles and of our subjects. I am also required to meet deadlines on a daily basis, analyze information and pay attention to details and at any discrepancies that might arise regarding the companies and/or individuals we are profiling.
Hasznos volt ez az értékelés?
Korábbi munkáltató értékelése