Heti hírek, új álláshirdetések és vélemények

Google cég munkavállalói értékelései a Recruitment Resourcer állásra itt: Austin, TX

Munkakör megnevezése
Recruitment Resourcer3 értékelés
Munkavégzés helye
Austin, TX3 értékelés
3 értékelést találtunk a keresésnek megfelelően
Mind a(z) 3 734 értékelés megtekintése
5,0
Munka és magánélet aránya
Bérezés/juttatások
Munkahelyi biztonság/Előrelépés
Vezetőség
Munkahelyi kultúra
Google is truly amazing - like any job it has its pain points and it can be difficult to not feel lost at times in such a large company but the people are spectacular and provide an incredibly motivating atmosphere.
Pro érvek
free breakfast/lunch
Kontra érvek
limited growth opportunity in a distributed office site
Hasznos volt ez az értékelés?
3,0
Vezetőség
I depend on the team that you are on that determines your success there. Management is all over the place. Leadership is never consistent across the board and the messages get lost in translation. High-stress job and when I asked to get paid for my overtime, my manager told me I have to get 4 flags a week in order to get paid extra. (I'm a recruiter) Which is completely illegal. You have to pay your employees no matter what.

I worked from 9am and 7:30pm then went home to work till 11pm at night just to keep up with the workflow that they requested of you. Forget your personal life - you do not have one at Google. They over work you.
Pro érvek
free meals and booze
Over worked, high stress, no work/life balance
2,0
Vezetőség
Google is a great training ground, but not the best moral ground.
Pro érvek
Free food.
Very very bad culture
Korábbi munkáltató értékelése
Segíts másoknak a tapasztalataid megosztásával.
Igényelt profil
Szeretnéd megtudni milyen itt dolgozni?
Érdekel, hogy milyenek a munkafeltételek vagy a felvételi folyamat itt: Google? Közösségünk szívesen segítségedre lesz.
Átfogó minősítés
4,3
3 734 értékelés alapján
5
2 089
4
1 011
3
442
2
111
1
81
Értékelések kategória szerint
4,2
Munka/magánélet egyensúlya
4,1
3,7
3,9
Vezetőség
4,2
Céges kultúra