Heti hírek, új álláshirdetések és vélemények

Google-alkalmazotti értékelés erre a pozícióra: Event Coordinator

Munkakör megnevezése
Event Coordinator2 értékelés
Munkavégzés helye
Összes
Értékelések kategória szerint
2 értékelést találtunk a keresésnek megfelelően
Mind a(z) 3 777 értékelés megtekintése
4,0
Munka és magánélet aránya
Bérezés/juttatások
Munkahelyi biztonság/Előrelépés
Vezetőség
Munkahelyi kultúra
This review is for the other half of Google that works as a TVC (Temporary, Vendor, Contractor). I believe it's important, because that is what more than half the people who work there are, and the ratio of employee to TVC shrinks yearly. I am a vendor, and overall I will say have been treated well, and with kindness and respect. My only real issue is that despite many years working there, it's very hard to be made from a vendor to a permanent employee, and there is little room for advancement. If you are a TVC, you'll have to remember that overall, that is the case. Unless you are excellent at what you do and happen to be at the right place at the right time, you'll probably do best to work there, get a solid reputation and skillset, and then use the Google name to go somewhere else. If you want to come back, you may be made full time once you have more experience under your belt.
Pro érvek
Free food (if you are at the right site), exercise facilities, some events invited to
Kontra érvek
Cannot easily advance, company is so large it can stifle acquiring new skills.
Hasznos volt ez az értékelés?
5,0
Vezetőség
I loved everything about working for them

I was only a event coordinator for a side company but the perks of the job was pretty awesome to myself I would love to go back.
Korábbi munkáltató értékelése
Segíts másoknak a tapasztalataid megosztásával.
További Google-értékelések megtekintése