Heti hírek, új álláshirdetések és vélemények

Google-alkalmazotti értékelés itt: Des Moines, IA

Munkakör megnevezése
Összes
Munkavégzés helye
Des Moines, IA3 értékelés
3 értékelést találtunk a keresésnek megfelelően
Mind a(z) 3 709 értékelés megtekintése
4,0
Munka és magánélet aránya
Bérezés/juttatások
Munkahelyi biztonság/Előrelépés
Vezetőség
Munkahelyi kultúra
Educational Adventure at work
Traveling all over the nation educating others on the tools of become an effective business owner online.

The most enjoyable park of this position was the limitless opportunity to learn. You were always encouraged to seek out your passions and apply them to your office lifestyle.
Pro érvek
traveling
Hasznos volt ez az értékelés?
2,0
Vezetőség
Stressful but well fed - great co-workers
Lack of training and a 'Trainer' who only showed up a few times. Unfair 'scoring process' on calls; if both survey questions weren't answered at the end of the call, you didn't receive credit for positive feedback on first question. If a customer was upset because they hadn't had their Google Fiber installed yet, and they said they weren't happy with the company on the Survey, it counted as a 'FAIL' for me.
The company had made unrealistic promises on install & built dates which in turn made several people very upset.

Most enjoyable were my co-workers, who were very helpful, and free food in the mini-kitchen.
Pro érvek
Well stocked mini-kitchen
Kontra érvek
short breaks on a 12 hr shift; one 10 min, one 15 min, and 30 min lunch
5,0
Vezetőség
Great work environment and a great culture
In a typical week I would be working on a minimum of three projects on behalf of Google. I learned that I have a wealth of experience that may not translate well on paper, but that has prepared me to face any challenge or obstacle I may encounter.
Pro érvek
great team to work with, and ample opportunities for travel and exposure.
Korábbi munkáltató értékelése
Segíts másoknak a tapasztalataid megosztásával.
Igényelt profil
Szeretnéd megtudni milyen itt dolgozni?
Érdekel, hogy milyenek a munkafeltételek vagy a felvételi folyamat itt: Google? Közösségünk szívesen segítségedre lesz.
Átfogó minősítés
4,3
3 709 értékelés alapján
5
2 076
4
1 006
3
440
2
110
1
77
Értékelések kategória szerint
4,2
Munka/magánélet egyensúlya
4,1
3,7
3,9
Vezetőség
4,2
Céges kultúra