Heti hírek, új álláshirdetések és vélemények

FedEx cég munkavállalói értékelései a Delivery Driver állásra itt: Lubbock, TX

Munkakör megnevezése
Delivery Driver1 értékelés
Munkavégzés helye
Lubbock, TX1 értékelés
Értékelések kategória szerint
1 értékelést találtunk a keresésnek megfelelően
Mind a(z) 22 340 értékelés megtekintése
3,0
Munka és magánélet aránya
Bérezés/juttatások
Munkahelyi biztonság/Előrelépés
Vezetőség
Munkahelyi kultúra
The day starts off around 6 a.m. and can end at 12 p.m. depending on the work load. Peak season is the most hectic time of year which is from november - Janurary. I learned to navigate the route using maps so well that i knew where the customers lived just by looking at there names. The hardest part of the job would be trying to make all deliveries by 5 p.m. or delivering in the dark on the county roads. the most enjoyable part of the job was meeting the customers especially the appreciative customers that understand that you cannot make all deliveries at the same time everyday that sometimes there packages arrive late into the night because the route does 300+ miles almost everyday, personally i try to make every delivery no matter the time i was out on the road
Pro érvek
You can transfer from state to state, 2 days off guarenteed
Kontra érvek
No benefits, working for contractors that do not pay worth your experience, weather related accidents can cause you to lose your job
Hasznos volt ez az értékelés?
Korábbi munkáltató értékelése